IC 663

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 663


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 32 м 8,5 с
Деклинација -7° 55' 4""
Положбен агол 39°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 16,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 2,9'
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 27 јуни 1888
Други ознаки MCG -1-15-1, UGCA 111, NPM1G -07.0196, IRAS 05297-0757

IC 663 е галаксија во соѕвездието Орион, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 663 се споменува и како MCG -1-15-1, UGCA 111, NPM1G -07.0196, IRAS 05297-0757.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1888 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 663 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 16,5 mag/arcmin2.[2] IC 663 има привидни димензии од 3,3' х 2,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 32 m 8,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 55' 4"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 39°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 663 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17407.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]