IC 662

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 662


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 32 м 14 с
Деклинација -4° 31' 12""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 27 јуни 1888
Други ознаки LBN 963, vdB 44

IC 662 е галаксија во соѕвездието Орион, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 662 се споменува и како LBN 963, vdB 44.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1888 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 662 е од видот RN.[1] IC 662 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 32 m 14 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 31' 12"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 662 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]