IC 659

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 659


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 19 м 44,7 с
Деклинација -25° 3' 52"
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена февруари 1889
Други ознаки IC 2121, ESO 486-53, AM 0517-250

IC 659галаксија во соѕвездието Зајак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 659 се споменува и како IC 2121, ESO 486-53, AM 0517-250.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во февруари 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 659 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 659 има привидни димензии од 1,9' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 19 м 44,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 3' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 659 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17110.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]