IC 656

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 656


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 6 м 14,7 с
Деклинација -9° 6' 26"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 14,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,5'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 12 декември 1887
Други ознаки MCG -2-13-43, UGCA 99, IRAS 05038-0910

IC 656галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 656 се споменува и како MCG -2-13-43, UGCA 99, IRAS 05038-0910.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 декември 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 656 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,9 m/лм2.[2] IC 656 има привидни димензии од 2,3' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 6 м 14,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 6' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 656 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16742.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]