IC 655

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 655


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 4 м 19,8 с
Деклинација -10° 4' 32"
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 февруари 1893
Други ознаки MCG -2-13-40, MK 1092, IRAS 05019-1008

IC 655галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 655 се споменува и како MCG -2-13-40, MK 1092, IRAS 05019-1008.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 655 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 655 има привидни димензии од 1,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 4 м 19,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 4' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 655 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16672.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]