IC 651

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 651


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 39 m 58,5 s
Деклинација -9° 27' 21""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 февруари 1893
Други ознаки NGC 1632, NPM1G -09.0208

IC 651 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 651 се споменува и како NGC 1632, NPM1G -09.0208.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 651 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 651 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 39 m 58,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 27' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 651 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15769.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]