IC 650

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 650


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 39 m 31,4 s
Деклинација -7° 5' 49"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 февруари 1893
Други ознаки NPM1G -07.0165

IC 650 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 650 се споменува и како NPM1G -07.0165.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 650 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 650 има привидни димензии од 1,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 39 m 31,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 5' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 650 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15746.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]