IC 636

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 636


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 30 m 48,8 s
Деклинација -7° 2' 47""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
15,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 15,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 28 јануари 1892
Други ознаки NPM1G -07.0125

IC 636 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 636 се споменува и како NPM1G -07.0125.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јануари 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 636 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15,1 mag/arcmin2.[2] IC 636 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 30 m 48,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 2' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 636 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1025189.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]