IC 635

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 635


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 29 m 33,5 s
Деклинација +41° 51' 21""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 27 октомври 1888

IC 635 е галаксија во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 октомври 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 635 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 29 m 33,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 51' 21"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 635 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]