IC 634

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 634


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 13 m 0,2 s
Деклинација -11° 42' 57""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 февруари 1893
Други ознаки MCG -2-9-15

IC 634 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 634 се споменува и како MCG -2-9-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 634 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 634 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 13 m 0,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 42' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 634 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11985.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]