IC 633

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 633


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 12 m 40,8 s
Деклинација -11° 41' 22""
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 февруари 1893
Други ознаки NPM1G -11.0122

IC 633 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 633 се споменува и како NPM1G -11.0122.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 633 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 633 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 12 m 40,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 41' 22"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 633 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 962881.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]