IC 617

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 617


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 32 м 55,8 с
Деклинација -0° 7' 51""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,8
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -00.0095

IC 617галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 617 се споменува и како NPM1G -00.0095.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 617 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 617 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 32 м 55,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 7' 51"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 617 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1151183.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]