IC 615

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 615


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 19 m 11,9 s
Деклинација -12° 46' 53""
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 2 јануари 1892
Други ознаки MCG -2-6-57, IRAS 02167-1300

IC 615 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 615 се споменува и како MCG -2-6-57, IRAS 02167-1300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јануари 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 615 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 615 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 19 m 11,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 46' 53"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 615 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8847.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]