IC 612

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 612


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 9 м 28,3 с
Деклинација -9° 40' 47""
Положбен агол 66°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,7'
Историја
Откривач Арон Николс Скинер
Откриена 23 октомври 1867
Други ознаки MCG -2-6-32, KUG 0206-099B, IRAS 02070-0954

IC 612галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 612 се споменува и како MCG -2-6-32, KUG 0206-099B, IRAS 02070-0954.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 октомври 1867 година од страна на Арон Николс Скинер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 612 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 612 има привидни димензии од 2,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 9 м 28,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 40' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 66°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 612 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8232.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]