IC 61

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 61


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 43 м 2,7 с
Деклинација -34° 11' 17"
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 353-34, MCG -6-4-67

IC 61галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 61 се споменува и како ESO 353-34, MCG -6-4-67.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 61 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 61 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 43 м 2,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 11' 17".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 61 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6319.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]