IC 609

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 609


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 7 м 27 с
Деклинација -1° 25' 47""
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Труман Хенри Сафорд
Откриена 22 октомври 1867
Други ознаки CGCG 387-39, NPM1G -01.0074

IC 609галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 609 се споменува и како CGCG 387-39, NPM1G -01.0074.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1867 година од страна на Труман Хенри Сафорд.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 609 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 m/лм2.[2] IC 609 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 7 м 27 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -1° 25' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 609 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8100.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]