IC 60

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 60


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 40 м 21,4 с
Деклинација -28° 54' 50"
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 октомври 1897
Други ознаки ESO 413-19, MCG -5-5-8, IRAS 01380-2909

IC 60галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 60 се споменува и како ESO 413-19, MCG -5-5-8, IRAS 01380-2909.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 60 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 60 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 40 м 21,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 54' 50".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 60 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6180.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]