IC 6

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 6


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 35 m 31,2 s
Деклинација -34° 26' 48"
Положбен агол 84°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 15 октомври 1887
Други ознаки IC 1963, ESO 358-26, MCG -6-8-31, FCC 153

IC 6 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 6 се споменува и како IC 1963, ESO 358-26, MCG -6-8-31, FCC 153.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 октомври 1887 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 6 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 6 има привидни димензии од 2,6' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 35 m 31,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 26' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 84°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 6 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13277.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]