IC 597

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 597


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 50 м 27,5 с
Деклинација -8° 31' 25"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Шерберн Весли Бернхем
Откриена 7 октомври 1891
Други ознаки MCG -2-5-58

IC 597галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 597 се споменува и како MCG -2-5-58.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 октомври 1891 година од страна на Шерберн Весли Бернхем.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 597 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 597 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 50 м 27,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 31' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 597 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6763.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]