IC 59

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 59


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 37 м 35,8 с
Деклинација -33° 55' 27"
Положбен агол 174°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 4 септември 1897
Други ознаки ESO 353-27, MCG -6-4-59

IC 59галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 59 се споменува и како ESO 353-27, MCG -6-4-59.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 59 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 59 има привидни димензии од 1,6' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 37 м 35,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 55' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 174°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 59 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6020.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]