IC 588

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 588


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 31 м 28,7 с
Деклинација -15° 35' 28""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 2 септември 1892
Други ознаки MCG -3-5-1, NPM1G -15.0069

IC 588галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 588 се споменува и како MCG -3-5-1, NPM1G -15.0069.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 септември 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 588 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 588 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 31 м 28,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 35' 28"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 588 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5671.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]