IC 583

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 583


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 25 м 49,2 с
Деклинација +33° 30' 16""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 5 ноември 1885

IC 583галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 ноември 1885 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 583 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 25 м 49,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 30' 16"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 583 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]