IC 581

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 581


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 22 м 53,9 с
Деклинација -4° 38' 33""
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 14 декември 1892
Други ознаки MCG -1-4-30, NPM1G -04.0057

IC 581галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 581 се споменува и како MCG -1-4-30, NPM1G -04.0057.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 декември 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 581 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 581 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 22 м 53,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 38' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 581 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5029.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]