IC 58

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 58


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 27 м 56,9 с
Деклинација -35° 43' 3"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 4 септември 1897
Други ознаки NGC 568, ESO 353-3, MCG -6-4-37

IC 58галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 58 се споменува и како NGC 568, ESO 353-3, MCG -6-4-37.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 58 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 58 има привидни димензии од 2,2' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 27 м 56,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -35° 43' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 58 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5468.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]