IC 564

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 564


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 39 m 40,3 s
Деклинација -14° 10' 26""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид P?
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 август 1892

IC 564 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 564 е од видот P?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 564 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 39 m 40,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 10' 26"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 564 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 138206.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]