IC 563

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 563


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 37 m 49,6 s
Деклинација -15° 26' 27""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 август 1892
Други ознаки NPM1G -15.0030, IRAS 00353-1542

IC 563 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 563 се споменува и како NPM1G -15.0030, IRAS 00353-1542.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 563 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 563 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 37 m 49,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 26' 27"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 563 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 138202.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]