IC 562

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 562


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 33 m 8,6 s
Деклинација -13° 27' 21""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 4 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -13.0024

IC 562 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 562 се споменува и како NPM1G -13.0024.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 562 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 562 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 33 m 8,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 27' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 562 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 169992.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]