IC 561

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 561


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 33 m 6,2 s
Деклинација -13° 22' 16""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 4 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -13.0023

IC 561 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 561 се споменува и како NPM1G -13.0023.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 561 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 561 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 33 m 6,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 22' 16"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 561 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 143572.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]