IC 550

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 550


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 35 m 47,2 s
Деклинација -67° 23' 47""
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки ESO 77-25, AM 2332-674, IRAS 23329-6740

IC 550 е галаксија во соѕвездието Тукан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 550 се споменува и како ESO 77-25, AM 2332-674, IRAS 23329-6740.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 550 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 550 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 35 m 47,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 23' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 550 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71846.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]