IC 549

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 549


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 34 м 52,3 с
Деклинација -65° 23' 46"
Положбен агол 87°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки NGC 7697, ESO 110-12, AM 2332-654, IRAS 23320-6540

IC 549галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 549 се споменува и како NGC 7697, ESO 110-12, AM 2332-654, IRAS 23320-6540.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 549 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 549 има привидни димензии од 1,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 34 м 52,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 23' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 87°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 549 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71800.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]