IC 548

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 548


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 28 м 17,6 с
Деклинација -67° 49' 16""
Положбен агол 37°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки ESO 77-20, AM 2325-680

IC 548галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 548 се споменува и како ESO 77-20, AM 2325-680.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 548 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 548 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 28 м 17,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 49' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 37°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 548 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71526.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]