IC 546

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 546


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 22 м 0,9 с
Деклинација -42° 28' 49""
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 август 1897
Други ознаки NGC 7632, ESO 291-21, MCG -7-47-35, AM 2319-424, IRAS 23192-4245

IC 546галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 546 се споменува и како NGC 7632, ESO 291-21, MCG -7-47-35, AM 2319-424, IRAS 23192-4245.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 август 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 546 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 546 има привидни димензии од 2,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 22 м 0,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 28' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 546 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71213.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]