IC 545

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 545


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 19 м 36,6 с
Деклинација -64° 34' 8""
Положбен агол 23°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки ESO 110-9

IC 545галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 545 се споменува и како ESO 110-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 545 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 545 има привидни димензии од 1,2' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 19 м 36,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 34' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 23°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 545 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71082.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]