IC 543

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 543


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 12 м 53,1 с
Деклинација -23° 28' 8""
Положбен агол 66°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Јохан Пализа
Откриена 4 октомври 1896
Други ознаки NGC 7520, ESO 535-8, MCG -4-54-14

IC 543галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 543 се споменува и како NGC 7520, ESO 535-8, MCG -4-54-14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1896 година од страна на Јохан Пализа.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 543 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 543 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 12 м 53,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 28' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 66°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 543 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70705.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Tully, R.B., ""Nearby Galaxies Catalog"". New York: Cambridge University Press, 1988.

A preliminary version on magnetic tape (1981) was used here. (23,17) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]