IC 539

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 539


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 57 м 55 с
Деклинација -35° 51' 28""
Положбен агол 103°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,2' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 август 1896
Други ознаки ESO 406-33, MCG -6-50-18, IRAS 22551-3607

IC 539галаксија во соѕвездието Јужна Риба, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 539 се споменува и како ESO 406-33, MCG -6-50-18, IRAS 22551-3607.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 август 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 539 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 539 има привидни димензии од 3,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 57 м 55 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -35° 51' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 103°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 539 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70117.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]