IC 537

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 537


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 57 m 10,4 s
Деклинација -36° 27' 45""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
10
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,2' x 1,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 10 јуни 1896
Други ознаки IC 1459, ESO 406-30, MCG -6-50-16, AM 2254-364, IRAS 22544-3643

IC 537 е галаксија во соѕвездието Жерав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 537 се споменува и како IC 1459, ESO 406-30, MCG -6-50-16, AM 2254-364, IRAS 22544-3643.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јуни 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 537 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 537 има привидни димензии од 5,2' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 57 m 10,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 27' 45"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 537 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70090.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]