IC 536

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 536


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 56 m 52,7 s
Деклинација -36° 33' 16""
Положбен агол 82°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 10 јуни 1896
Други ознаки ESO 406-29, MCG -6-50-14, IRAS 22540-3649

IC 536 е галаксија во соѕвездието Жерав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 536 се споменува и како ESO 406-29, MCG -6-50-14, IRAS 22540-3649.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јуни 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 536 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 536 има привидни димензии од 2,4' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 56 m 52,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 33' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 82°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 536 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70081.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]