IC 533

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 533


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 54 м 18,6 с
Деклинација -39° 18' 53"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 јули 1897
Други ознаки NGC 7404, ESO 346-10, MCG -7-47-1

IC 533галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 533 се споменува и како NGC 7404, ESO 346-10, MCG -7-47-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 533 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 533 има привидни димензии од 1,5' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 54 м 18,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -39° 18' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 533 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69964.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]