IC 53

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 53


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 9 m 55,5 s
Деклинација -45° 55' 53"
Положбен агол 93°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 2,4'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 август 1826
Други ознаки ESO 243-46, FAIR 683, AM 0107-461, DRCG 40-26

IC 53 е галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 53 се споменува и како ESO 243-46, FAIR 683, AM 0107-461, DRCG 40-26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 53 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 53 има привидни димензии од 2,6' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 9 m 55,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 55' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 93°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 53 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4149.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]