IC 529

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 529


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 47 м 6,4 с
Деклинација -64° 49' 50""
Положбен агол 14°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 август 1900
Други ознаки ESO 109-21, FGCE 1777, AM 2244-651, extremely flat!

IC 529галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 529 се споменува и како ESO 109-21, FGCE 1777, AM 2244-651, extremely flat!.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 529 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 529 има привидни димензии од 3,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 47 м 6,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 49' 50"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 14°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 529 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69707.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]