IC 523

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 523


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 29 м 54,7 с
Деклинација -65° 39' 41""
Положбен агол 93°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 август 1900
Други ознаки ESO 109-6, FAIR 193, AM 2226-655, IRAS 22263-6555

IC 523галаксија во соѕвездието Тукан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 523 се споменува и како ESO 109-6, FAIR 193, AM 2226-655, IRAS 22263-6555.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 523 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 523 има привидни димензии од 1,9' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 29 м 54,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 39' 41"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 93°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 523 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68993.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]