IC 521

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 521


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 23 m 30,2 s
Деклинација -38° 2' 16"
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 345-6, AM 2220-381

IC 521 е галаксија во соѕвездието Жерав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 521 се споменува и како ESO 345-6, AM 2220-381.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 521 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 521 има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 23 m 30,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 2' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 521 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68739.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]