IC 509

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 509


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 16 м 9 с
Деклинација -36° 50' 41""
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 јули 1897
Други ознаки IC 5179, IC 5184, ESO 405-5, MCG -6-48-31, IRAS 22132-3705, AM 2213-370

IC 509галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 509 се споменува и како IC 5179, IC 5184, ESO 405-5, MCG -6-48-31, IRAS 22132-3705, AM 2213-370.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 509 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 509 има привидни димензии од 2,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 16 м 9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 50' 41"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 509 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68455.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]