IC 501

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 501


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 8 m 45,5 s
Деклинација -27° 51' 24""
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 август 1897
Други ознаки ESO 467-11, MCG -5-52-33

IC 501 е галаксија во соѕвездието Јужна Риба, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 501 се споменува и како ESO 467-11, MCG -5-52-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 501 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 501 има привидни димензии од 1,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 8 m 45,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 51' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 501 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68133.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]