IC 497

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 497


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 55 м 20,1 с
Деклинација -65° 30' 37"
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 22 август 1900
Други ознаки ESO 108-6

IC 497галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 497 се споменува и како ESO 108-6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 497 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 497 има привидни димензии од 1,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 55 м 20,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 30' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 497 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67640.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]