IC 494

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 494


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 50 m 25,6 s
Деклинација -30° 59' 42"
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 18 август 1897
Други ознаки ESO 466-11, MCG -5-51-17, IRAS 21474-3113

IC 494 е галаксија во соѕвездието Јужна Риба, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 494 се споменува и како ESO 466-11, MCG -5-51-17, IRAS 21474-3113.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 август 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 494 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 494 има привидни димензии од 2,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 50 m 25,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 59' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 494 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67447.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]