IC 492

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 492


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 41 м 50,3 с
Деклинација -52° 46' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 188-16, IRAS 21384-5300

IC 492галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 492 се споменува и како ESO 188-16, IRAS 21384-5300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 492 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 492 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 41 м 50,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 46' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 492 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67187.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]