IC 491

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 491


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 44 m 49,3 s
Деклинација -72° 25' 14"
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 28 септември 1900
Други ознаки ESO 48-6, IRAS 21402-7239

IC 491 е галаксија во соѕвездието Индијанец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 491 се споменува и како ESO 48-6, IRAS 21402-7239.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 491 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 491 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 44 m 49,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 25' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 491 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67283.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]