IC 490

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 490


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 41 m 19,1 s
Деклинација -63° 54' 30"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,6'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 19 септември 1903
Други ознаки NGC 7096, ESO 107-46, AM 2137-640, IRAS 21373-6408

IC 490 е галаксија во соѕвездието Индијанец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 490 се споменува и како NGC 7096, ESO 107-46, AM 2137-640, IRAS 21373-6408.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 септември 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 490 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 490 има привидни димензии од 1,8' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 41 m 19,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 54' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 490 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67168.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]