IC 484

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 484


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 21 м 55,9 с
Деклинација -65° 50' 9"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 22 август 1900
Други ознаки ESO 107-25, IRAS 21177-6602

IC 484галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 484 се споменува и како ESO 107-25, IRAS 21177-6602.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 484 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 484 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 21 м 55,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 50' 9".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 484 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66636.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]